Akademia Pana Kleksa – zwariowane przygody od Jana Brzechwy

“Akademia Pana Kleksa” to jedna z bardziej przyjemnych lektur szkolnych. Na jej kartach pozornie czytamy o naszym świecie. W rzeczywistości jednak książka jednak przedstawia rzeczywistość w ogromnym stopniu nasyconą magią. Dzisiaj pragniemy przypomnieć o czym opowiada książka Jana Brzechwy.

“Akademia Pana Kleksa” – przygody Adasia Niezgódki

Jak to często w książkach dla młodzieży bywa, mamy tutaj do czynienia z odkrywaniem świata magicznego, który był do tej pory ukryty przed oczami bohatera. A bohaterem w tym wypadku jest Adaś Niezgódka.

Jest dosyć niezręcznym chłopcem. Gubi i tłucze rzeczy. Rodzice, aby pomóc mu poradzić sobie z problemami, wysyłają go właśnie do Akademii Pana Kleksa. Tutaj na postać nie czeka jednak musztra ani intensywny trening.

Zamiast tego z grupą innych chłopców (wszyscy mają imiona zaczynające się na “A”) bierze udział w zajęciach prawdziwie magicznych. Pan Kleks uczy swoich podopiecznych kleksologii. Zabiera ich także na wyprawę do fabryki dziur i dziurek.

Nominalnie wszystko jest tutaj zaczarowane. Chłopcy przy łóżkach mają specjalne lusterka, na których “nagrywają się” ich sny. Kiedy idą pod prysznic, z rur leci woda z jednym z wielu różnych rodzajów soków. Jak to w książce fantastycznej bywa, nie może zabraknąć mówiących zwierząt. Pomocnikiem Pana Kleksa jest Mateusz – mówiący i co ważniejsze, inteligentny kruk.

“Akademia Pana Kleksa” i jej autor

“Akademia Pana Kleksa” to powieść, którą stworzył znany poeta – Jan Brzechwa. Zazwyczaj postrzega się go przez pryzmat poezji dla dzieci. Napisał między innymi “Kaczkę dziwaczkę” czy “Tańcowała igła z nitką”. Jego utwory obecne są z nami od urodzenia i często przez całe życie. Kiedy już bowiem sami nie jesteśmy zainteresowani rozmowami pomidorów na targu, czytamy te wiersze swoim dzieciom, wnukom siostrzeńcom.

Nie każdy jednak wie, że Brzechwa pisał nie tylko dla najmłodszych. Oprócz cyklu o Panu Kleksie spod jego pióra wyszły także “Opowiadania drastyczne”. Przeznaczone są dla starszej młodzieży. W repertuarze twórcy znajdują się też w stu procentach dorosłe liryki.

About the Author

You may also like these